EPUB zirvesiDünyanın farklı bölgelerinden 130 katılımcı 7-8 Nisan’da ilk EPUB Zirvesi’nde bir araya geldi. Bordeaux’da gerçekleştirilen buluşma IDPF, EDRLab ve Readium Foundation tarafından düzenlendi.

EDRLab adına açış konuşmasını yapan Virginie Clayssen EPUB3 formatının yaygınlaşmasını hızlandırmak için Avrupa çapında desteğe ihtiyaçları olduğunu vurguladı. IDPF direktörü Bill McCoy EPUB’ın gelişim alanları arasında e-kitapların henüz ilk aşamayı temsil ettiğini ifade edip IDPF’in misyonunun açık, erişilebilir bir dijital yayıncılık ekosistemi oluşturmak olduğunun altını çizdi. Zirvenin ilk gününde Readium’un yol haritası da paylaşıldı.

Bulut tabanlı okuma sistemleri, içerik koruma metodları, açık DRM sistemlerinin olanaklılığı, engelliler için erişilebilirlik, EPUB 3.1 sürümünün getirdiği yeni düzenlemeler, W3C ile yakınlaşma tartışılan konular arasındaydı.

Öğleden sonraki oturumlar üç atölye çalışmasına ayrılmıştı: Erişilebilirlik, dijital yayın hazırlama ve dönüştürme, transmedya öyküleme.

İkinci gün dijital okuma deneyiminde lineerlik ve EPUB ile web arasında geliştirilmiş etkileşimli medya olanakları, bağımsız e-kitap satış platformları kurmanın olanakları, e-kitaplar için dağıtım seçenekleri, EPUB ve çocuk kitaplarında yeni olanaklar, eğitim için EPUB (EPUB for Education, eski adıyla EDUPUB) başlıklarının detaylı olarak konuşulduğu oturumlar gerçekleştirildi. Zirve W3C, IDPF, EDRLab ve diğer kritik unsurların birlikteliğinin sağlayacağı etkiye yapılan vurguyla son buldu.