okumani-onix

Ülkemizde EPUB3 formatını destekleyen ilk ve tek e-kitap platformu olan Okumani kitap verilerini uluslar arası standartlarda tutmak için ONIX kullanıyor. Böylece Okumani ülkemizde kitap verilerini ONIX 3.0 standardında oluşturan ilk ve tek platform oldu.

Okumani’nin bu tercihinde iş ortağımız Publizard‘ın (Bureau van Dijk Electronic Publishing Services) uluslar arası standartlarda hizmet veren dev veri tabanı altyapısının da önemli payı var. Biblioteknik ve Publizard işbirliği ile Okumani dijital yayıncılık teknolojisini tamamıyla yenilerken dünyanın en gelişkin EPUB3 okuyucusunu da ülkemiz okurlarının hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

Okumani ONIX 3.0’ın Türkçe çevirisini hazırlayarak yayıncıların hizmetine sunan Yayıncılar Meslek Birliği‘ne de şükranlarını sunar. Tanımların Türkçe karşılıkları için yine ortak standartlara bağlılık adına YAYBİR’in çevirisini esas almaya karar verdik.

Okumani çok yakında tamamen yenilenen teknolojisiyle okurların hizmetinde olacak.

 

ONIX nedir?

ONIX kitap verilerini elektronik alanda kaydetmek ve taraflar arasında bu verinin sağlıklı akışını sağlamak üzere oluşturulmuş uluslar arası veri paylaşımı standardıdır. Zengin içerikli kitap verilerinin yayıncıdan başlayarak, dağıtımcı, satıcı ve diğer unsurlar arasında kullanılan dilden bağımsız ve hatasız olarak iletişimini olanaklı kılmak amacıyla uluslar arası yayıncılık topluluğu tarafından oluşturulmuştur. Merkezi Londra’da olan Editeur tarafından koordine edilen çalışmalarla düzenli olarak güncellenmektedir.

Projeleriniz için beklemeyin

0216 348 16 85 Hemen iletişime geçin