TÜBİTAK 5000 – Neden EPUB3 Formatı?

Bu bölümde TÜBİTAK 5000 Akademik E-Kitap projelerinde e-kitapların üretileceği EPUB3 formatının neden seçildiğini ve bunun neden doğru bir tercih olduğuna dair fikirlerimizi paylaşıyoruz. Konuşmanın tam metni şöyle:

Merhaba,

Bu bölümde TÜBİTAK 5000 projelerinde akademik e-kitapların üretileceği EPUB3 formatının neden doğru bir tercih olduğuna dair fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

1. EPUB3 formatı IDPF (International Digital Publishing Forum) tarafından geliştirilip destekleniyor. IDPF ise uluslararası alanda saygın yüzlerce yayıncılık kuruluşunun oluşturduğu, bağımsız bir yapı. Biz de IDPF’in üyesiyiz.
2. EPUB3 açık bir format olarak geliştirildi. Yani, kimseye ait değil. Bir kişinin, bir şirketin, bir ülkenin değil, açık ve herkesin.
3. Bu formatın arkasında uluslararası yayıncılık topluluğu olduğu için sürekli geliştirilmeye devam ediliyor. Yayıncılık dünyasının gereklerine göre güncelleniyor.
4. EPUB3 formatı geliştirilirken güncel web standartları esas alındı. Bu nedenle bu formata uyum sağlamak, ürün ve hizmet geliştirmek için yepyeni bir teknolojiyi keşfetmek, öğrenmek gerekmiyor.
5. Bu format geliştirilirken en önemli kriterlerden biri işletim sistemi, cihaz, marka model vb. gibi kısıtlamalardan bağımsız olmasıydı. Yani elinizde mevcut teknoloji ve olanaklarla bu formatta üretilen e-kitapları açıp okuyabilirsiniz.
6. EPUB3 formatının geliştirilmesindeki en önemli nedenlerden biri etkileşimli uygulamalar, multimedya kullanımı gibi alanlarda biriken ihtiyaçlara yanıt verilmesiydi. Ve bu gereklilikler mükemmel bir şekilde karşılandı.
7. EPUB3 formatında engellilerin e-kitaplara erişebilirliğine özel bir önem atfedildi. Ve gerekli düzenlemeler formata dahil edildi.

Özetle TÜBİTAK’ın yetkili birimleri,
– Hiçbir firmaya bağımlı olmayan, herkese ait olan,
– Açık bir yapıda olan,
– Sürekli geliştirilmeye devam edilen,
– Güncel ve bilinen teknolojilere dayanan,
– Herkesçe her cihazdan erişilebilecek
– İnteraktivite ve multimedya desteğini güçlü bir şekilde sağlayan,
– Erişilebilirlik konusunda engelsiz olan

EPUB3 formatına yatırım yapmış ve kamu kaynaklarını bu anlamda doğru yönlendirmiş oldu.

İzlediğiniz için teşekkür ederim.

Projeleriniz için beklemeyin

0216 348 16 85 Hemen iletişime geçin