TÜBİTAK 5000 Projeleri - anahtar teslimi çözümler

TÜBİTAK 5000 – Adım Adım Proje Hazırlığı

TÜBİTAK 5000 akademik e-kitap projelerine adım adım hazırlık rehberi. Eksiksiz bir proje için neleri hangi sırayla yapmalısınız? İşte bu yazı bu konudaki deneyimlerimizi paylaşmak için hazırlandı.
İlk çağrıdan bu yana TÜBİTAK 5000 projeleri gerçekleştiriyoruz. Akademisyenlerimizin en çok sorduğu sorulardan biri de proje hazırlığına nereden başlamaları gerektiği ve sonrasında dosyanın teslimine kadar yapılması gerekenlerin neler olduğu.

 

Lütfen öncelikle TÜBİTAK’ın resmi proje sayfasında bulunan şartname, mevzuat ve tüm diğer doküman ve açıklamaları dikkatlice okuyun.

 

1. İçerik planını hazırlayın ve iki örnek bölümü yazın

Aslolan içeriktir. Bu nedenle öncelikle kitabınızın planını hazırlayın ve örnek iki bölümün yazımını tamamlayın. Örnek bölümlerin her biri en az 20 sayfa olmalı, bölüm sonu sorularını ve çözümlerini içermelidir.

2. Zenginleştirme öğelerini belirleyin

Öncelikle bu iki bölümde, ardından kitabın tamamında kullanmayı düşündüğünüz öğrenme nesnelerine karar verin. Bunları hangi bölümlerde, ne yoğunlukta kullanacağınızı belirleyin, dökümünü çıkartın.

3. Çözüm ortağınızla temasa geçin

E-Kitabın ve zenginleştirme öğelerinin teknik olarak üretimini yapacak firma ya da üniversite birimi ile temasa geçin. Üretim uzmanlık gerektiren bir konudur ve tasarladığınız zenginleştirme öğelerinin niteliklerine göre birden fazla uzmanlık alanından hizmet alınması gerekebilir. Projenizin teknik şartnameye, bütçe koşullarına ve zaman planına uygun olarak gerçekleştirilmesi ekip çalışması gerektirir. Hazırlığın bundan sonraki tüm aşamalarını çözüm ortağınızla ve diğer paydaşlarınızla birlikte planlamalısınız.

4. Zenginleştirme öğelerini detaylandırın

EK D: Ders materyalinin zenginleştirilmesine yönelik kullanılması planlanan öğeler dökümanını inceleyin ve örnek bölümlerden başlayarak öğeleri tanımlayın. Unutmayın, iki örnek bölüm istenmesine rağmen kitabın tamamında kullanacağınız öğeleri tanımlamanız gerekiyor. Bu aşamada çözüm ortağınızla temas halinde olun.

5. İş zaman çizelgenizi oluşturun

EK-B: İş-zaman çizelgesini içeren proje planı dokümanını çözüm ortağınız ve varsa danışmanınızın verdiği tarihleri de dikkate alarak hazırlayın ve son halini tüm paydaşların onaylamasını sağlayın. Unutmayın siz kitabın içeriğini hazırlayacaksınız ama teknik olarak üretilmesinin yanı sıra kontroller, teknik testler gibi aşamalardan da geçilecek.

6. Bütçe tablonuzu oluşturun

EK E: Ayrıntılı Bütçe tablosu dokümanı çözüm ortağınızın sağlayacağı proforma fatura, danışman giderleri ve diğer gider kalemlerinin bir araya gelmesiyle oluşacaktır. Bu tabloyu hazırlarken mutlaka formata sadık kalın ve Akçeli İşler dokümanındaki sınırlamalara dikkat edin.

7. Formları doldurun

Proje Başvuru Formu, Özgeçmiş Formu, Proje Ekibi Bilgileri formlarını doldurun.

8. Kurum onaylarını alın ve tüm belgeleri bir araya getirin.

Başvuru formunu üniversite yönetimine onaylatın ve tüm formları, dokümanları ve proforma fatura gibi belgeleri bir araya getirin.

9. Belgeleri kontrol edin ve dijital kopyalarını dosyaya ekleyin

Tüm belgelerin dijital kopyalarının dosyada bulunması gerektiğini unutmayın.

Lütfen hazırlıklarınızı son ana bırakmayın.
Aklınıza takılan her şey için bize ulaşabilirsiniz.

Projeleriniz için beklemeyin

0216 348 16 85 Hemen iletişime geçin