epub3-formatiAslında bu yazının başlığını TÜBİTAK 5000 Akademik E-Kitap projelerinde EPUB3 formatının tercih edilmesi neden doğru bir karardır şeklinde değiştirmek daha doğru olabilir. Çünkü okuyacaklarınız içeriden bir bilgiye dayanarak, karar süreçlerinden doğrudan haberdar olarak yazılmadı. Sadece bunun neden doğru bir karar olduğuna dair düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

İşte 7 maddede TÜBİTAK’ın tercihinin doğrulanışı.

 1. EPUB3 formatı IDPF (International Digital Publishing Forum) tarafından geliştirilip destekleniyor. IDPF ise uluslararası alanda saygın yüzlerce yayıncılık kuruluşunun (aralarında Biblioteknik de var) oluşturduğu, bağımsız bir oluşum. En temelde e-kitap formatından başlayarak dijital yayıncılığın ortak standartlarını belirlemek için çalışıyor.
 2. EPUB3 bu nedenle açık bir format olarak birlikte geliştirildi. Kimseye ait değil. Bir kişinin, bir şirketin, bir ülkenin değil, açık ve herkesin.
 3. Yine bu nedenle sürekli geliştirilmeye devam ediliyor. Daha önce EPUB2 vardı şimdi EPUB3 var. Yayıncılık dünyasının gereklerine göre tartışmalar yürütülüyor ve gerekli güncellemeler yapılıyor.
 4. EPUB3 formatı geliştirilirken güncel web teknolojileri esas alındı. Bu nedenle bu formata uyum sağlamak, ürün ve hizmet geliştirmek için yepyeni bir teknolojiyi keşfetmek, öğrenmek gerekmiyor.
 5. EPUB formatları geliştirilirken en önemli kriterlerden biri işletim sistemi, cihaz, marka model vb. gibi kısıtlamalardan bağımsız olmasıydı. Yani elinizdeki teknoloji ve olanaklarla bu formatta üretilen e-kitaplara erişebiliyor ve içeriklerini okuyabiliyor olmalıydınız.
 6. EPUB2’den sonra EPUB3 formatının geliştirilmesindeki en önemli nedenlerden biri etkileşimli uygulamalar, multimedya, farklı yazı sistemlerinin kullanımı gibi alanlarda biriken ihtiyaçlara yanıt verilmesiydi. Ve bu gereklilikler mükemmel bir şekilde karşılandı.
 7. EPUB3 formatı geliştirilirken erişilebilirlik başlığına da özel bir önem verildi ve engellilerin engelsiz bir şekilde erişebileceği kitaplar üretilmesi için gerekli düzenlemeler formata dahil edildi.

Özetle TÜBİTAK’ın yetkili birimleri,

 • Hiçbir firmaya bağımlı olmayan, herkese ait olan,
 • Açık bir yapıda olan,
 • Sürekli geliştirilmeye devam edilen,
 • Güncel ve bilinen teknolojilere dayanan,
 • Herkesçe her cihazdan erişilebilecek e-kitaplar üretebileceğiniz,
 • İhtiyaç duyulan interaktivite ve multimedya desteğini güçlü bir şekilde sağlayan,
 • Erişilebilirlik konusunda engelsiz

EPUB3 formatına yatırım yapmış ve kamu kaynaklarını bu anlamda doğru yönlendirmiş oldu.

Mustafa Temiztaş

Projeleriniz için beklemeyin

0216 348 16 85 Hemen iletişime geçin